Map

Príbeh rieky Poprad

Poprad je európska rieka, ktorá je v porovnaní s ostatnými slovenskými riekami výnimočná tým, že tečie na sever, do Baltského mora. Príbeh rieky Poprad nás zavedie na horské chodníky, kadiaľ putujeme až k tatranským plesám, aby sme sa s hydrológom porozprávali o tom ako táto rieka vzniká. Tatry nám prinesú aj tému bezpečnosti, ktorú bližšie preberieme so záchranármi na letisku. Čo myslíte? Zoberú nás nad oblaky? A viete prečo sa vrtuľník udrží vo vzduchu? V povodí rieky budeme hľadať aj mozog neandertálca, pardón, neandertálkyne, triediť odpad s odborníčkou na plasty a s geológom budeme cestovať nielen po krajine, ale aj v čase. Putovanie po rieke Poprad prinesie pohľad na rôzne dôležité historické udalosti, o ktorých sa porozprávame s historičkou nielen vo vlaku do Kežmarku. Ponoríme sa spoločne nielen do zaujímavých tém, ale aj do liečivej vody. Inšpirujeme vás k založeniu vlastnej cestovnej kancelárie? Tá naša vás možno zoberieme do vesmíru! Neveríte? Tak sledujte! Tvorivý, dobrodružný, plný zaujímavých odborníkov, tém a tipov! Taký je Príbeh rieky Poprad. Plavte sa s nami.

Diel 1

Príbeh rieky Poprad

V prvej časti Príbehu rieky Poprad spoznávame partiu mladých ľudí zo základnej školy v Podolínci, ktorá nás vezme na výpravu k plesám nedaľeko najvyššie položenej tatranskej chaty. S hydrológom Mišom sa v nadmorskej výške 1919 metrov rozprávame o vzniku rieky Poprad, skúšame pracovať so snehomerom, a zisťujeme, prečo potrebujeme merať hustotu snehu. Pri nižšie položenom Popradskom plese uvažujeme s historičkou Betkou o tom, aký dopad má na naše prostredie ľudská činnosť a popri skúmaní ľudskej stopy nám pútavo vysvetľuje rozdiel medzi “kultúrou” a “prírodou”. Milí diváci, čo myslíte? Aké stopy ľudskej činnosti sa ukrývajú v Tatranskom národnom parku? Vitajte v povodí rieky Poprad!

Diel 2

Príbeh rieky Poprad

Druhý diel Príbehu rieky Poprad začíname v Batizovciach, kde spoznávame aktivistku Anetu, ktorá založila miestne noviny. Rozprávame sa o jej motivácii, skúšame, aké je to byť žurnalistami a spolu s batizovčankou tetou Olinkou sa ponárame do objavovania lokálnych zaujímavostí. Na našej ďalšej zastávke, v najmladšom slovenskom meste Svit, stretávame odborníčku na plasty Máriu, inak rodáčku z Batizoviec, ktorá nám vysvetľuje prečo sú polyméry užitočné.

Diel 3

Príbeh rieky Poprad

Alfa Hotel Oscar Juliett! V tretej časti Príbehu rieky Poprad sme na riadiacej veži na letisku v Poprade, kde nás Lukáš s Pavlom oboznamujú so špecifickosťou komunikácie pri riadení letovej prevádzky. Plní zaujímavých informácií sa presúvame do Gánoviec do strediska Slovenského hydrometeorologického ústavu, kde vypúšťame balón. A nie len taký obyčajný balón. Okrem toho, že na balóne je zavesená hydrometeorologická sonda, tento špeciálny balón nás zoberie (takmer) do vesmíru! Kým sa balón vráti na zem a my budeme hľadať jeho zvyšky so sonderom, porozprávame sa s kúzelným fyzikom Mišom napríklad o hustote vzduchu. Tak čo? Skafandre pripravené?

Diel 4

Príbeh rieky Poprad

Štvrtý diel bude aj o počasí. S meteorologičkou Annou sa v úvode rozprávame o meteorologickej sonde a ďalších meracích prístrojoch, s ktorými pracujú v Slovenskom hydrometeorologickom ústave v Gánovciach, ale aj o tom ako sa treba chrániť pred slnečným žiarením. Vy už viete ako? Pri téme počasia ešte chvíľu ostávame aj na Skalnatom plese, kde nám meteorológ Rasťo hovorí o dôležitosti mrakov a napríklad aj o tom, čo to je kolobeh vody. Na záver sa ešte v Tatrách stretávame s ekológom a potápačom Pavlom, ktorý vie veľmi zaujímavo rozprávať o vode v tatranských jazerách.

Diel 5

Príbeh rieky Poprad

Pilot Pavel nám v piatej časti Príbehu rieky Poprad vysvetľuje ako lieta vrtuľník, ako sa zachraňuje v náročnom teréne a čo robiť a nerobiť ak červený záchranársky vrtuľník zbadáme v horách. S kúzelným fyzikom Mišom ďalej rozvíjame tému umelého horizontu a dotkneme sa toho úplne najväčšieho gyroskopu. Sledujte, či nám veža dá povolenie na vzlet!

Diel 6

Príbeh rieky Poprad

Viete poskytnúť prvú pomoc? Ak nie, tak v šiestom pokračovaní Príbehu rieky Poprad vám lekár a záchranár Václav povie množstvo užitočných tipov ako pomôcť. Z letiska sa neskôr presúvame za archeológom Pavlom na travertínovú kopu do Gánoviec, kde kedysi začiatkom 20. storočia miestny predák našiel niečo výnimočné. Ale čo by to bol za popis, keby sme vám všetko povedali, však? Sledujte s nami…

Diel 7

Príbeh rieky Poprad

Neďaleko mesta Poprad sa nachádza lom Kvetnica, kde spoznávame horniny a minerály s geológom Jankom. Hovorí sa, že aspoň jeden z piatich mladých ľudí sa po stretnutí s týmto inšpiratívnym vedcom chce stať geológom. Vedci sú vraj ako malé deti. Stále sa chcú hrať a objavovať. Zapôsobí siedmy diel seriálu Príbeh rieky a veda o Zemi aj na vás? A radi cestujete? Určite si nenechajte ujsť cestu vlakom, na ktorú sa vyberieme spoločne so skvelou historičkou Betkou. Na jednej veľmi dôležitej trase s nami preberie ešte dôležitejšie témy.

Diel 8

Príbeh rieky Poprad

V tejto časti Príbehu rieky Poprad spoznávame dve Katky. Prvá je riaditeľka krásnej knižnice v Kežmarku, ktorá v sebe skrýva tisícky vzácnych kníh. Rozprávame sa s ňou o tom ako sa knihy vyrábali kedysi, prehovárajú k nám aj samotné knihy a nás zaujímajú aj veselé historky z čias, kedy túto knižnicu a evanjelicke lýceum navštevoval Hviezdoslav. Za Kežmarkom je rieka Poprad konečne splaviteľná a tak nasadáme do kajakov a plavíme sa až ku kaštieľu Strážky, kde na nás čaká druhá Katka. Katka je kunsthistorička, teda odborníčka na umenie. Viete kto kedysi žil a tvoril v kaštieli? A ako sa maľuje noc?

Diel 9

Príbeh rieky Poprad

Na kajakoch sa plavíme až do Spišskej Belej, kde nás pani Lucia privíta v Petzvalovom múzeu. V deviatom pokračovaní Príbehu rieky Poprad zistíme, že matika je vlastne super užitočná veda a vďaka nej vieme vypočítať a vyrobiť zaujímavé veci ako je napríklad objektív fotoaparátu. V múzeu sa k nám pridáva fyzik Mišo, ktorý nám vysvetľuje ako funguje farebná fotografia a ako je možné že vidíme farby. V závere dielu nám fotograf Robo približuje vynález camery obscury, predchodcu dnešného fotoaparátu.

Diel 10

Príbeh rieky Poprad

V desiatej časti Príbehu rieky Poprad sa v úvode stretávame v Batizovciach s popradským umelcom a fotografom Robom. Pamätáte si ešte ako sme sa v Batizovskej izbe zhovárali s tetou Olinkou a aktivistkou Anet? No, tak odkiaľ sa vydáme na tvorivú cestu na chalupu k Robovi, kde vonku pod hviezdami pracujeme v takzvanej tmavej komore. V tejto časti zisťujeme, čo je to analógová fotografia a skúšame si celý proces od založenia filmu do fotoaparátu až po zhotovenie samotnej fotky. Experimentujeme aj s camerou obscurou. Tento vynález poznáte z Petzvalovho múzea a s Robom sa ju sami naučíme zhotoviť. Pripravte si ceruzky, pravítka a nožnice!

Diel 11

Príbeh rieky Poprad

V 11. časti sa doplavíme až do Podolínca, kde nás historička Betka učí čítať priestor mesta. Rozmýšľame o tom, čo si obyvatelia mesta chcú pamätať a prečo sú tieto odkazy dôležité. Z Podolínca si ešte na chvíľu odskočíme do Kežmarku, kde budeme spoznávať okolnosti výstavby jeho najvzácnejšej a najstaršej stavby, zapísanej do Zoznamu svetového dedičstva. Viete, ktorá to je?

Diel 12

Príbeh rieky Poprad

Naša kamarátka Alena, ktorá vedie v Poprade dramatický krúžok, nás prevedie kreatívnym dobrodružstvom. Učí nás vnímať mesto z hľadiska jeho potenciálu pre cestovný ruch a vytvárame si veselé koláže ako podklady pre knihu o Podolínci. Ďalšou zastávkou sú kúpele vo Vyšných Ružbachoch, kde nám primár Bohuslav približuje účinky liečivej vody, ktorú nielen ochutnáme pomocou špeciálnych kúpeľných pohárov. Na záver 12. časti máme s geológom Jankom možnosť nahliadnuť do zákulisia kúpeľov, kde sa pozrieme “na zúbok” prameňu Izabella. A to nie je všetko!

Diel 13

Príbeh rieky Poprad

Vyšné Ružbachy sa nám naozaj zapáčili. V tejto časti sa ponoríme o čosi hlbšie do vody, ale aj geologických zaujímavostí s naším kamarátom Jankom. Radi by sme tu ešte ostali, ale už na nás čakajú ďalšie dobrodružstva v okolí Starej Ľubovne a milá etnografka Katka. Viete rozoznať pravoslávny kostol od ostatných? A viete podojiť kozu? Všetko vás naučíme!

Diel 14

Príbeh rieky Poprad

Pamätníčky z Jakuban a etnografka Katka nám v depozitári ľubovnianskeho hradu porozprávajú o tradíciách a krojoch. Tieto šikovné Rusínky nás naučia ako sa robia chutné džadky a aj si zaspievame pesničku v ich nárečí. V skanzene pod hradom nás navštívi aj historička Betka, ktorá nielen prišla ochutnať ako sa nám podaril známy rusínsky recept, ale aj sa porozprávať prečo sú tradície dôležité. Keď sa dobre najeme pôjdeme sa ešte pozrieť do Novej Ľubovne, kde sa chlapci učia pesničku s Goralmi Jankom a Pavlom.

Diel 15

Príbeh rieky Poprad

V úvode záverečnej časti Príbehu rieky Poprad sa rozprávame s psychológom Matejom o mindfulness meditácii a dozvedáme sa, ako lepšie zvládať stres, napríklad v škole pred písomkou. Pokojní a uvoľnení pokračujeme v plavbe po dobrodružstvách a meandroch Popradu až po hranice s Poľskom. Na ceste k sútoku s Dunajcom stretávame ekológa Miša, ktorý nás pred prechodom do Poľska naučí pozerať sa na rieku z nadhľadu. Doplavte sa s nami až na koniec.