Príbeh rieky Hron
Pod Kráľovou hoľou začíname naše putovanie po významnej slovenskej rieke Hron. Zaujíma vás, podľa čoho je pomenovaná naša druhá najdlhšia rieka? V úvode seriálu „Príbeh rieky Hron“ sa o tom porozprávame s jazykovedcom Jarom. Pozorovateľ ujo Mekel nám prezradí, čo už vyše 50 rokov robí pri prameni Hrona, a s hydrológom Mišom si na lesnej ceste urobíme zaujímavý pokus. Vitajte pri prameni rieky Hron!
Ako môžu súvisieť palacinky so slovenskými horami, sa dozviete v druhom diele seriálu „Príbeh rieky Hron“. Spoločne s geológom Jankom budeme na Kráľovej holi spoznávať miestne kamene a odhaľovať, čím je toto miesto jedinečné. Spolu so strážcom prírody Danom vás pozdravujeme z Tatranského národného parku. A nezabudnite, v horách sa odpadky nenechávajú!
V treťom pokračovaní seriálu Príbeh rieky Hron vás zoberieme na cestu k Telgártskej slučke, kde odhalíme tajomstvá tejto unikátnej železničnej trasy. Spoločne s kúzelným fyzikom Mišom sa ponoríme do sveta zvukov a odhalíme, ako vzniká ozvena a ako zvuk vyzerá. Na záver sa vyberieme k malebným meandrom Hrona, kde sa s jazykovedcom Jarom porozprávame o tom ako vznikajú názvy.
Štvrtá časť seriálu Príbeh rieky Hron sa ponorí do pestrého sveta folklóru a jeho významu v súčasnej spoločnosti. S etnomuzikologičkou Betkou a mužskou speváckou skupinou z folklórneho súboru Šumiačan sa budeme rozprávať o tradíciách a o tom, akú úlohu hrá folklór v dnešnom modernom svete. Nezmeškajte túto výnimočnú príležitosť nahliadnuť do bohatstva kultúrneho dedičstva.
V piatej časti seriálu Príbeh rieky Hron sa prevezieme na historickej Čiernohronskej železnici, ktorú v Čiernom Balogu zachránila skupina nadšencov. S kúzelným fyzikom Mišom sa pozrieme na svet novými očami, zistíme ako funguje parná lokomotíva a prečo plastelína tečia. A pozor, bude to horúce!
Cestovali ste niekedy cez Podbrezovú a zaujali vás obrovské haldy šrotu? V tejto časti vás pozveme na exkurziu za brány železiarní, kde s veselým oceliarom Marcelom nahliadneme až k samotným peciam, kde sa staré kovové výrobky recyklujú. Po návšteve Podbrezovej sa presunieme k rieke Hron, kde sa spolu s ichytológom Rišom pozrieme na ryby. Nezabudnite si gumáky!
Uprostred Banskej Bystrice sa nachádza zaujímavá stavba, akoby rozdelená na dve časti. Mnohí z vás už viete, že ide o Múzeum SNP. Tentoraz sa pozrieme do jeho Otvoreného depozitára, kde spolu s historičkami Betkou a Luciou preskúmame, ako sa píše história. Čaká nás silný príbeh – viac však neprezradíme. Pozrite si túto časť spolu s nami!
Historička Betka a Martin nás zavedú na partizánsky cintorín pri Čiernom Balogu, kde opäť zistíme, že dejepis nie sú len rozsiahle texty v učebniciach, ale aj množstvo príbehov, ktoré nás obklopujú. Príbeh rieky Hron nám ponúkne pohľad do historických prameňov. V tejto časti, vďaka historičke Lucke z Múzea SNP, zažijeme aj ústny prameň – pamätníka SNP Vladka Strmeňa.
Ešte predtým, než docestujeme z Banskej Bystrice do Zvolena, zastavíme sa pri Slatine – prítoku rieky Hron, ktorý preteká dedinkou Slatinka. Ekologička Maťa nám porozpráva množstvo zaujímavostí o tejto oblasti a dozvieme sa napríklad, čo je to riekoves. Nakoniec sa dostaneme až na Zvolenský zámok, kde sídli Slovenská národná galéria. S reštaurátorom Mirom nahliadneme do digitalizačného pracoviska a pod UV svetlom budeme skúmať obrazy. V priestoroch zámku objavíme veľa zaujímavého umenia, ktoré nám priblíži galerijná pedagogička Barbora.
V Žiari nad Hronom nachádzame príjemný chládok v mestskom parku, kde stretávame nášho milého slovenčinára – profesora Jara. Spolu s miestnym pamätníkom objavujeme mesto, nad ktorým sa týči vysoký komín, ale aj zaniknutú dedinu Horné Opatovce. A keďže nám prialo počasie, vynesieme sa nad Hron v balóne! Na palubu sme pozvali aj geológa a s týmto dobrodružným nadhľadom nám pomôže psychológ Matej, ktorý s nami prekoná svoj strach z výšok
V predchádzajúcej časti sme videli geológiu z výšky, teraz sa na ňu pozrieme zblízka – v Pohronskom múzeu v Novej Bani. Tentoraz nás bude sprevádzať geológ Janko – dokonca dvakrát! Inštruktor Rio nám povie viac o bezpečnosti na vode, ale aj o zaujímavostiach dolného toku rieky. V povodí Hrona sa nachádza aj jadrová elektráreň, ktorú spolu s fyzikom Mišom preskúmame.
S Riom sme doplávali k mŕtvemu ramenu, kde bolo naozaj krásne. Na chvíľu sa ešte zdržíme v jadrovej elektrárni s fyzikom Mišom, kde sa dozvieme viac o štiepení jadra a o tom, či je jadrová energia bezpečná – vysvetlí nám to technik Robo. Predtým než dokajakujeme k sútoku Hrona s Dunajom, pozrieme sa ešte na ryby žijúce v dolnom toku spolu s odborníkom Rišom. Naozaj sme už na konci? To bolo rýchle. Tak zase dovidenia inokedy!